Nejrozšířenější oblastí pro použití elektroforézního lakování je pro svoji vysokou kvalitu výsledné povrchové úpravy automobilový průmysl a navázaní výrobcí náhradních dílů. V současné době je tato technologie však vyžadována i ve spoustě dalších odvětvích výroby kovových dílců.
Při elektroforéze je aplikací ionto výměnné membrány v elektrickém poli nanášena: kladná (kataforéza) nebo záporná (anaforéza) část disociované barvy na kovové materiály. Základní princip je znázorněn na obrázku:
Kataforéza je v současné době velmi rozšířeným, moderním a vysoce efektivním průmyslovým způsobem kompletní povrchové úpravy kovových částí za využití elektrického potenciálu. Kataforéza se používá tam, kde je požadována vysoká antikorozivní ochrana kovových povrchů s cílem korozní odolnosti 1000 a více hodin v solné mlze.
K aplikacím je používána iontovýměnná membrána umístěná v tzv. elektroforetickém boxu. Tyto boxy mohou být planární či tubulární. V současné době je jednoznačně dávána přednost tubulárním boxům pro jejich jednodušší manipulaci, údržbu a minimalizaci výrobních ztrát.
Kataforéza je metoda nanášení vodou ředitelných laků elektrochemickým způsobem, kdy je lakovaný předmět zapojen jako katoda ve stejnosměrném poli elektrolytu a jsou na něm vylučovány kationty laku. Jako protielektroda je zapojen tzv. elektroforézní box s iontovýměnnou membránou, který kromě funkce anody slouží zároveň k udržování koncentrační rovnováhy iontů v lakovací lázni.
V současné době nemá kataforéza v mnoha výrobních oblastech srovnatelnou konkurenci.